יחידת הכלבנים  |

פעילויות היחידה

יכ"ל – יחידת הכלבנים לישראל מפעילה כלבי עבודה מיוחדים, רחפנים, ג'פים, צוללנים, סירות ועוד בחיפושים אחרי נעדרים. יכ"ל  נחשבת היחידה המובילה בארץ באיתור נעדרים.

צוותים של כלבנים עם כלבי גישוש, כלבי הצלה או כלבי גופות נשלחים לסייע ואף לנהל את החפ"ק בחיפושים אחרי נעדרים. היחידה מקבלת פניות מידי יום ממשפחות של נעדרים, תחנות משטרה, תחנות כיבוי, הצבא, ויחידות חילוץ אחרות.

 

 אבטחת ישובים:

יכ"ל - יחידת הכלבנים לישראל מגדלת ומשבצת כלבי הגנה בישובים ביו"ש, בירושלים, בנגב ובגליל. כלבי הגנה אלו נמכרים או נמסרים בסכום מסובסד – ככלבי סיור לסיירים בישובים או כלבי הגנה למשפחות הגרות בנקודות חשופות על גבול הישובים ללא הגנה מספקת. יכ"ל גם מעבירה קורסים, סמינרים, סדנאות והדרכה כשירות לציבור הרחב ללמד הפעלה ותחזוקה נכונה של הכלבים.

 

 גידול כלבים הרבעות ואילוף:

במסגרת הפעילות הכלבנית, מטפלת היחידה בעשרות הכלבים שבכלביות שלה, ומנהלת פרויקט של הרבעות, המלטות וגידול הדור הבא של כלבי העבודה בישראל. הצאצאים להורים שיובאו מאירופה וממקומות אחרים, נכנסים למסלול  חינוך גורים וממשיכים את קו הדם של כלבי העבודה המשובחים ביותר בישראל.

מסלולי האילוף של כלבי היחידה פתוחים גם לציבור הרחב.

 

 כלבי הגנה למשפחות ולישובים:

כלבי ההגנה שיחידת הכלבנים לישראל מוסרת למשפחות ולמערך הבטחון בישובים, משמשים לעתים קו ההגנה הראשון והאחרון של הישובים או של המשפחות הגרות על גבול ישוביהן. כלבים אלו מנעו אין ספור פיגועים ומשלימים כל מערך הגנתי שקיים בישוב, בין אם יש לישוב גדר, חיישנים ומצלמות.

אחרי שמתגלה תנועה חשודה, ניתן להזעיק כלבן עם כלב לאתר את המחבל. גם הגדר המשוכללת ביותר, המצויידת בחיישנים, ומצויה תחת פיקוח חמ"ל המאוייש על ידי הצבא, אינה מספיקה, כפי שראינו במקרה הטבח של משפחת פוגל  הי"ד, ובמקרים רבים אחרים. סייר המקבל התרעה על נגיעה בגדר, ומחפש באמצעות אמצעי ראיית לילה משוכללים,  עלול שלא לאתר מחבל המסתתר בקרבת מקום, ולהמשיך הלאה, כשהוא מותיר אחריו מחבל הנחוש לבצע את זממו. סייר המפעיל כלב יחשוף את המחבל במחבואו, ויכול אף למנוע מראש את החדירה, אם הוא מפטרל עם הכלב באופן יזום.

 

 אימונים:

אגף ההצלה ביחידה מקיים אימונים עם כלבי גישוש, הצלה וגופות מידי יום.

אגף ההגנה ביחידה מקיים אימונים מידי שבוע בגוש עציון וכפר תפוח. חברי היחידה ואנשים שקיבלו כלבים מהיחידה נפגשים ללמוד כיצד לשלוט נכון בכלב, מהי תחזוקה ראויה ואיך להפעיל את הכלב בצורה מיטבית, על מנת לספק הגנה לבעלים ולישוב.

מאלף היחידה, איש מקצוע מהשורה הראשונה בארץ, יוצא לסבב בין המוקדים השונים בהם פזורים כלבים שחונכו ע"י היחידה, להמשך האילוף השוטף.

 

 קורסים וסמינרים:

המכללה מטיסה לארץ מומחים בינלאומיים בתחום הכלבנות, ומזמינה את חבריה ואת הציבור הרחב ללמוד את מקצועות הכלבנות ממומחים אלו.

 

 אולפן:

מאחר והמכללה מגייסת מתנדבים וחניכים מרחבי העולם, אשר עולים לארץ ישראל במסגרת יחידת הכלבנים, מפעילה המכללה אולפן ללימוד השפה העברית. האולפן הוא מיוחד במינו, באשר הוא משלב לימוד תורני עם לימוד העברית - לימוד השורשים של המילים בכדי לייצר תמונה מוחשית של המלים הנלמדות. הרי כתוב שבורא העולם הסתכל באורייתא וברא את העולם. לכל תג, אות ומילה צורה ורעיון המקשר למושג ולפירוש של המילה.

אולפן זה גם משמש את המתלמדים שנהפכים לחיילי צה"ל. חלק מהמתלמדים אף ממשיכים להיות פעילים ביחידה אחרי גיוסם לצבא, ואף ממשיכים להתגורר במעונות של המכללה. אותם חיילים בודדים ממשיכים לסייע בחיפושים אחרי נעדרים, בזמנם הפנוי מהצבא. והם מקבלים בית חם במעונות של המכללה.

אולפן זה גם משמש נוער בסיכון שעוברים תכנית העשרה שלפעמים כוללת את האולפן בנוסף להכשרתם להיות כלבנים. נערים אלו עוסקים במלאכת הקודש של הצלת חיי אדם עם הכלבים.

יחידת הכלבנים