האם מכתב מצמרר ישיב את גופת הנעדר אחרי 18 שנה?​

ב-4 במרס 1999 יצא אשר עמר אל בית דודתו ומאז נעלמו עקבותיו. מכתב אנונימי שנשלח לבני משפחתו מצביע על מקום קבורתו ועל האיש שרצח אותו לכאורה. יחידת כלבנים שסורקת בצפון מצאה עצמות שנשלחו לבדיקה, המשפחה מתחננת לעזרה וטוענת: דווקא המשטרה לא עושה מספיק.

 

האם מכתב אנונימי שנשלח לאחרונה למשפחתו של נעדר מהצפון ישפוך אור על פרשת היעלמות בת 18 שנה? סימה עמיר, אחותו של אשר עמר, תושב טבריה שנעלם במפתיע בארבעה במרס 19999, קיבלה לאחרונה מידע חדש ומצמרר על רגעיו האחרונים של אחיה. בעקבות המידע החלו מתנדבים מיחידת הכלבנים הישראלית בחיפושים באזור המושבה מנחמיה. בינתיים נמצאו במהלך החיפושים עצמות, וכעת נבדק אם מדובר בעצמותיו של עמר, או בעצמות בעלי חיים. 

"זה היה ערב חורפי וקר", מספרת אחותו של אשר, סימה עמיר, שלא חדלה במשך השנים להמתין לרגע שבו תקבל מידע על גורל אחיה. אשר, בן 32 בהיעלמותו, עלה על מונית בטבריה ויצא לבית דודתו במושבה הסמוכה מנחמיה, כדי לסייע לה לתקן ארון בדירתה. כאשר השעות חלפו והוא לא הגיע לדודתו, בני המשפחה הבינו כי משהו אינו כשורה והגישו תלונה במשטרה על היעדרותו. ואולם, לאחר ימים בודדים של חיפושים אחריו, התיק בעניינו הועבר למחלקת הטיפול בנעדרים והמקרה לא זכה להתייחסות נוספת.

 

סימה מספרת כי לאחר היעלמות אחיה התגלה כי כרטיס הוויזה שהחזיק ברשותו נבלע בכספומט לאחר שמישהו ניסה למשוך ממנו כסף, והקיש קוד סודי שגוי. במהלך השנים התקבל מידע שונה מכמה מקורות על אודות נסיבות היעלמותו, אך בני המשפחה לא מצאו תשובה ברורה. 

התפנית הגיעה לפני כחודש כאשר במכתב אנונימי שנשלח למשפחה נטען כי אשר נרצח. "קראתי בתקשורת אודות היעלמות בנך אשר נעדר תקופה ארוכה. יש לי מידע מדויק 100% על מה שקרה לבנך. הבן שלך אכן במנחמיה". 

במכתב גם הופנתה אצבע לרוצח לכאורה והוסבר היכן הוא נקבר: "האחראים על הרצח הם ... הגרים ב... גופתו נמצאת בתעלת ניקוז מתחת לכביש במקום בו נהרג בעלך. את מוזמנת להעביר את המידע הזה למשטרה". 

אחותו של אשר, סיגל, מספרת: "קיבלנו מכתב שבו היה כתוב שאשר קבור מתחת לגשר מנחמיה, בדיוק איפה שאבא שלי נהרג בתאונת דרכים. מי ששלח לנו את המכתב גם כתב מי הרג אותו. המכתב הגיע בדואר, כתוב על דף מזכרים של בית מלון. העברתי אותו למשטרה, הגיעו אנשים מהזיהוי הפלילי, אבל בכל פעם שאני פונה למשטרה הם רק מבטיחים הבטחות. הייתי אצל סגן מפקד התחנה, פרצתי בבכי והתחננתי שיעזרו לי. הם הבטיחו שיעשו משהו, אבל אני מפחדת שנפספס את ההזדמנות למצוא את אחי".

 

"מחפשים באפילה"

 

סיגל פנתה אל יקותיאל (מייק) בן יעקב, תושב השומרון שמפעיל יחידת כלבנים לאיתור, חיפוש ואבטחה מהיישוב תפוח שבשומרון. "היא יצרה איתנו קשר לפני כשבוע וחצי וסיפרה לנו על האח שנעדר", מספר בן יעקב. "היא ביקשה את עזרתנו ובימים האחרונים הגענו לעזור לה עם האמצעים שלנו". 

לדברי בן יעקב, יחידת הכלבנים משתמשת בכלי עבודה מיוחדים לשתי משימות: הצלת חיים ואיתור נעדרים באתרי הרס ובשטחים פתוחים. "הכלבים יודעים להריח ולגשש", הוא אומר. "יש לנו גם כלבים שיודעים לאתר ריחות של גופות".

 

אנשיו של בן יעקב חיפשו בשטח המושבה מנחמיה במשך יומיים, והפסיקו אתמול את החיפושים בגלל הגשמים. "רצינו להספיק את מה שאפשר לפני הגשם", הוא אומר. "מצאנו עצמות שאנחנו חייבים לנתח. אם מדובר בעצמות אדם - אז אני מניח שיש לנו 'בינגו', כי מי זה כבר יכול להיות? ואם לא - אז צריך להמשיך את החיפוש. הסימנים שעלו במכתב נראים לנו הגיוניים ואפשריים. 

"אנחנו מרגישים שאנחנו מחפשים באפילה. אנחנו לא זוכים לסיוע מהמשטרה ומהמועצה, ומנסים לחבר עוד פרטים מהפאזל הזה, אבל אין לנו שיתוף פעולה". 

בינתיים, סיגל מתפללת כי לאחר שמונה עשרה שנות חוסר ודאות האמת תתגלה. היא מבקשת את עזרת הציבור מטבריה ומהצפון, מכל מי שאולי זוכר ויודע פרטים מתקופת היעלמותו של אחיה. "אם המכתב הזה לא היה מגיע אליי פתאום, אז לא היינו חוזרים לחפש אותו", היא אומרת. "אני מאמינה שהמכתב אותנטי. גם המשטרה הכירה בכך שהמקום האחרון שבו אשר היה, הוא ביישוב מנחמיה, ואני צריכה את עזרתם כעת".

 

סיגל מספרת כי אחיה היה בחור עצמאי שסבל מסכיזופרניה. "הוא לא היה עבריין ולא התעסק בפשע ובשום דבר שלילי", היא מבהירה. "הוא היה בחור ישר וטוב, ואני רוצה שנביא אותו לקבורה. מגיע לו. מגיע לנו". 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל קיבלה על עצמה את הטיפול בסוגיית הנעדרים והאלמונים במדינת ישראל כמשימה בעלת חשיבות ורגישות מהמעלה הראשונה. כל העוסקים במשימה זו במשטרת ישראל מכירים בכך שמאחורי כל נעדר יש משפחה, קרובים וחברים ופועלים מתוך אחריות ומחויבות. 

"המשטרה משקיעה את טובי חוקריה וקדמת הטכנולוגיה המצויה בארגון, גם בחלוף שנים, במאמץ למצות את החקירה ולקדם את איתור הנעדר. גם בחקירה זו הושקעו משאבים רבים לאיתור הנעדר, לדאבוננו ללא הצלחה עד כה. נדגיש כי כל מידע או ממצא שמתקבל במשטרה ונמצא קשור לאירוע זה - נבדק באופן יסודי ומקצועי וכך גם ייעשה בהמשך". 

עוד ציינו במשטרה: "מעבר להיבט החקירתי, נציין כי כל פניה ובקשה של בני משפחת הנעדר נענים ומטופלים על ידנו ברגישות הראויה".

 

יחידת הכלבנים